Vengerovo pravilo: Kako nova definicija ofsajda može zauvek promeniti fudbal

Fudbal, sport koji voli ceo svet, suočava se sa novim pravilom koje bi moglo doneti revoluciju na terenu. Inicijator promene je legendarni trener Arsen Venger, sada u ulozi šefa globalnog razvoja fudbala u FIFA-i. Njegov predlog ima za cilj da učini igru pravednijom, tečnijom i zanimljivijom za posmatrače, a sve se tiče najkontroverznijeg pravila – ofsajda.

Trenutno, napadač je u ofsajdu ako je bilo koji deo tela kojim se može postići gol ispred poslednjeg defanzivca u trenutku kada mu saigrač šalje loptu. VAR tehnologija je dodatno pooštrila ovu procenu, donoseći mnogo poništenih golova zbog minimalnih razlika – često od nekoliko centimetara, što frustrira i igrače i navijače.

Venger predlaže nešto sasvim novo: ukoliko je makar jedan deo tela napadača, kojim se može postići pogodak, u liniji sa poslednjim defanzivcem – napadač se ne bi smatrao u ofsajdu. Ova promena bi značajno umanjila broj poništenih golova zbog “milimetarskih” ofsajda i podstakla ofanzivnu igru.

On podseća da je slična promena već sprovedena 1990. godine, kada je pravilo dopunjeno tako da igrač koji je u liniji sa odbrambenim ne bi bio u ofsajdu, kako bi se podstakla napadačka igra. Međutim, s dolaskom VAR-a, ova “filozofija u korist napada” je poljuljana. Nova regulativa bi ponovo donela tu prednost ofanzivnoj strani.

Odluka o primeni ovog pravila još nije zvanična, ali se očekuje da Međunarodni odbor fudbalskih saveza (IFAB), koji odlučuje o fudbalskim pravilima, razmotri Vengerovu inicijativu u narednih godinu dana.

Ukoliko predlog prođe, fudbal bi mogao postati još atraktivniji za gledanje, sa više golova i manje upitnih situacija koje izazivaju kontroverze. Ideja dobija podršku širom sveta, kako od trenera, tako i od bivših fudbalera i stručnjaka, ali najviše – od navijača koji žele dinamičnu i jasnu igru bez nepotrebnog prekidanja tempa.

Ovaj predlog, poznat kao “Vengerovo pravilo”, mogao bi postati važan korak ka modernizaciji fudbalskih pravila u 21. veku. S obzirom na to da VAR ostaje deo igre, ovakvo pojednostavljenje ofsajd pravila moglo bi pomoći u smanjenju tenzije i neizvesnosti koja prati svaku pregledanu ofanzivnu situaciju.

Na kraju, ostaje da se vidi da li će IFAB prihvatiti predlog i kada će (ako bude usvojen) nova pravila stupiti na snagu. Jedno je sigurno – ako do toga dođe, fudbal kakav poznajemo će se zauvek promeniti.

Scroll to Top