Roberto Savijano, poznat kao hrabar istraživački novinar i autor kultne knjige „Gomora“, ponovo je dospeo u žižu javnosti zbog kontroverznih izjava koje je uputio na račun italijanskog fudbalskog kluba Inter. Kao strastveni navijač Napolija i dugogodišnji istraživač organizovanog kriminala, Savijano je iskoristio poraz Intera protiv Bolonje kao priliku da izrazi svoje mišljenje o vezama između kriminala i navijačke scene ovog kluba.
Gol Rikarda Orsolinija u četvrtom minutu sudijske nadoknade koji je Bolonji doneo pobedu nad Interom poslužio je kao povod da Savijano putem Instagrama prokomentariše kulturne i društvene aspekte povezane s ovim ishodom. On je izjavio da je to pogodak protiv kluba „koji je dvosmislen odnos sa klanovima učinio svojim zaštitnim znakom“ i tako javno prozvao navijačku grupu “Kurva nord”, jednu od najpoznatijih navijačkih frakcija u Italiji.
Ove tvrdnje dodatno su dobile na težini kada je Savijano podsjetio na ubistvo Vitorija Bojokija, bivšeg lidera Interovih ultrasa, koji je imao poznate veze s kriminalnim krugovima. Bojoki je ubijen vatrenim oružjem u oktobru 2022. godine, a njegova smrt pokrenula je istragu koja je rezultirala hapšenjem šest osoba, od kojih je jedan osumnjičeni pronađen u Kalabriji, uporištu zloglasne mafijaške organizacije ndrangeta.
Prema informacijama koje su objavili relevantni mediji, uključujući i AFP, pojedini ultrasi su pokušali da preuzmu kontrolu nad severnom tribinom San Sira, poznatom kao „Kurva nord“. Ove grupe često su bile povezivane s kriminalnim radnjama, uključujući trgovinu narkoticima, iznude i nasilje, što dodatno pojačava zabrinutost oko infiltracije mafije u navijačke strukture.
Savijano je godinama unazad govorio o opasnostima koje proističu iz ovakvih povezanosti i ukazivao kako pojedine fudbalske institucije zatvaraju oči pred očiglednim vezama sa kriminalnim miljeom. Naziv „Gomora“, koji koristi kao metaforu za prikaz italijanskog podzemlja, izveden je iz kombinacije biblijske aluzije na gradove greha – Sodomu i Gomoru – i italijanskog pojma „kamora“, koji označava napuljsku mafiju.
Ove izjave dodatno su podelile italijansku javnost. Dok jedni podržavaju Savijana smatrajući ga simbolom borbe protiv organizovanog kriminala, drugi ga optužuju za provokaciju i generalizaciju. Međutim, jedno je jasno – tema o povezanosti ultrasa i mafije neće skoro pasti u zaborav, a fudbal, koji je mnogo više od igre u Italiji, ostaje i dalje na meti javne i institucionalne pažnje.