Rivalstvo u Senci Kontroverzi: Kako je Finale Kupa Kralja Pretvoreno u Bitku za Moć u Španskom Fudbalu

U danima uoči finala Kupa kralja između Reala i Barselone, tenzije su dostigle vrhunac, ne samo na terenu, već i van njega. Iako se očekivalo da će rivalitet između dva španska giganta biti ključna tema, čitavu pažnju privukla je medijska ofanziva koju su predvodile Realova klupska televizija i uprava kluba, što je izazvalo burne reakcije u fudbalskoj javnosti.

Real Madrid je izazvao kontroverzu prikazivanjem video materijala na svom TV kanalu u kojima se dovodi u pitanje nepristrasnost sudija zakazanih za finale. Ovo je podstaklo reakciju samih arbitara, koji su održali emotivnu medijsku konferenciju. Glavni sudija finala, Rikardo de Burgos Bengotea, javno je govorio o pritiscima koje on i njegova porodica trpe, navodeći čak da njegov sin ima problema u školi zbog negativne kampanje. Njegov kolega iz VAR sobe, Pablo Gonzales Fuertas, najavio je mogućnost reagovanja cijelog sudijskog udruženja, uključujući i pravne korake.

Situaciju je dodatno zakomplikovalo ponašanje Reala, koji je nakon objava o neosvajanju Zlatne lopte od strane njihovog igrača, otkazao sve planirane aktivnosti pred finale – uključujući trening, konferenciju za medije i svečanu večeru. Pojedini mediji, inače bliski klubu sa „Santjago Bernabeua”, spekulisali su čak i o mogućem odustajanju od utakmice, što je izazvalo zabrinutost u okviru La Lige.

Na sve to reagovao je predsednik La Lige, Havijer Tebas, koji je putem objave na društvenim mrežama direktno kritikovao predsednika Reala, Florentina Pereza. Iako nije pominjao njegovo ime, poruka je bila jasna – Tebas je optužio Pereza da koristi moć i uticaj kako bi diktirao svoj narativ unutar španskog fudbala.

„Ovo nije borba za pravdu, već za kontrolu. Napadi na sudije, institucije, pa čak i medije koji ne slede njegov pravac, pokazuju želju jedne osobe da u potpunosti gospodari fudbalom,” između ostalog je napisao Tebas, ističući da Reala ne interesuje unapređenje fudbala, već apsolutna dominacija u svakom segmentu.

Ova situacija otvorila je širu debatu o pritisima koje trpe sudije u Španiji, ali i o granicama dozvoljenih postupaka klubova kada je u pitanju zaštita vlastitih interesa. Kritike na račun Reala i Florentina Pereza sve češće dolaze sa različitih strana – od fudbalskih institucija, medija, pa i same sudijske organizacije.

Finale Kupa kralja bi trebalo da bude praznik fudbala i borba dva velikana za trofej, ali čini se da se pažnja sve više preusmerava ka temama koje nemaju veze sa sportskom borbom. Ulogu sada imaju i fudbalske vlasti u Španiji, koje moraju pronaći balans između institucionalne neutralnosti i potrebe da zaštite integritet takmičenja.

Scroll to Top